Dodaj do ulubionych

Certyfikacja drwali cz.1

Drwale, którzy chcą pracować w krajach UE, mogą zdobyć certyfikat Europejskiej Rady ds. Umiejętności Leśnych i Środowiskowych (EFESC), który potwierdzi ich umiejętności.

EFESC powstała w 2009 roku, a w 2012 roku został zatwierdzony statut organizacyjny przedsiębiorstwa oraz podręcznik zawierający informacje o misjach, celach oraz strukturze organizacyjnej. Organizacja skupia przedstawicieli branż, którzy zarządzają certyfikacją na poziomach krajowych.

Celem Rady jest określenie i utrzymanie minimalnych standardów podczas prac w leśnictwie, architekturze krajobrazu, arborystyce i ogrodnictwie, które mają być spójne w całej Unii Europejskiej.


Ustanowione standardy mają się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa oraz umożliwić pracę za granicą własnego kraju bez potrzeby wykonywania dodatkowych kursów. Zarządcy lasów w niektórych europejskich krajach wymagają posiadania certyfikatu zarówno przez pilarzy, jak i operatorów maszyn leśnych. Aby móc szkolić w ramach EFESC należy wystąpić z wnioskiem do komisji akredytacyjnej, która weryfikuje zgłoszenie oraz przedstawia je zarządowi głównemu.

Agencją krajową mogą być istniejące ośrodki szkolenia drwali czy operatorów, indywidualne przedsiębiorstwa zawodowe lub organizacje rządowe (o ile przeszły pozytywną weryfikację komisji akredytacyjnej i tym samym uzyskały zgodę do posługiwania się logiem EFESC). W Polsce akredytację EFESC posiada kilka firm szkoleniowych.

Praca piłą łańcuchową jest bardzo niebezpieczna. Coraz częściej słyszy się o wypadkach podczas prac związanych z pozyskiwaniem drewna. Dlatego zarówno jako użytkownik zawodowy oraz amatorski dobrze jest posiadać chociaż podstawowe umiejętności posługiwania się pilarką.

EFESC opracowało europejski standardy minimalne dla drwali na 4 różnych poziomach kompetencji. Od normy ECS1 do ECS4 oraz dodatkowo normę ECS wysokościowe dla użytkowników pilarek podczas prac na wysokości. Aby uzyskać wyższy poziom należy najpierw zaliczyć test oraz praktykę niższych kompetencji. Po ukończeniu danego poziomu ECS drwal otrzymuje odpowiednią kwalifikację ECC – Europejski Certyfikat Drwala (ang. European Chainsaw Certificate).

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 


 
Dodano 12:47 26-10-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama