Dodaj do ulubionych

Nowa minister klimatu i środowiska

Paulina Hennig-Kloska została powołana na stanowisko minister klimatu i środowiska.

Objęła ona tym samym zwierzchnictwo nad Lasami Państwowymi. Donald Tusk ogłosił jej kandydaturę 12 grudnia 2023 podczas expose w Sejmie.

Wkrótce po objęciu stanowiska Hennig-Kloska zapowiedziała wprowadzenie zmian w LP. Jak informowała w TVN24, planowane jest stworzenie nowych parków narodowych oraz reforma zarządzania Lasami Państwowymi. Pozyskanie drewna ma być ograniczone.

Ministerstwo będzie dążyło do cofnięcia decyzji o zmianie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, podjętej w 2021 roku przez poprzedni rząd.

Nowa minister zapowiedziała także prace nad wprowadzeniem ustawy o społecznym nadzorze nad lasami.

- Będziemy wdrażać te rozwiązania, by zwiększyć faktycznie możliwość decydowania społeczności lokalnych o tym co się dzieje w ich najbliższym otoczeniu - mówiła w programie "Tak jest" w TVN24. Na razie nie wiadomo jakie będą rozwiązania prawne, nowa ustawa to odpowiedż na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące prawa do kwestionowania PUL przed sądem.

Ministerstwo prowadzi też przegląd protestów przeciwko wycinkom prowadzonym przez PGL LP. Ministra Hennig-Kloska zaznaczyła jednak, że analizowanie poszczególnych przypadków jest skomplikowane i wymaga indywidualnego podejścia, ze względu na liczbę zaangażowanych stron.

Co jednak najważniejsze z punktu widzenia pracy w lesie, planowane są zmiany w zarządzaniu Lasami Państwowymi. O jakie konkretnie zmiany chodzi - na razie nie wiadomo. Jest mowa o zmniejszeniu pozyskania, w szczególności na obszarach chronionych, a także ograniczenie eksportu drewna z Polski.

Warto w tym miejscu przypomnieć treść punktu 10 umowy koalicyjnej Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy:

"20 procent najcenniejszych obszarów leśnych zostanie wyłączone z wycinki, eksport nieprzetworzonego drewna zostanie ograniczony, a drewno będzie służyć przede wszystkim polskim przedsiębiorcom. Wprowadzimy zakaz spalania drewna w energetyce zawodowej. Ustanowimy społeczny nadzór nad lasami oraz wdrożymy program odnowy bagien i torfowisk. W porozumieniu z lokalnymi społecznościami zwiększymy powierzchnię parków narodowych".
 

Urodzona w 1977 roku, Hennig-Kloska jest z wykształcenia politolożką i ekonomistką. Licencjat zdobyła w 1999 rokiu, w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Następnie, w 2001 roku obroniła tytuł magistra na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, zdobyła również dodatkową wiedzę w zakresie analizy finansowej i kontrolingu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Ma bogate doświadczenie zawodowe: pracowała w rozłośni radiowej w Gnieźnie, a także jakko dyrektorka jednego z oddziałów banku w tym samym mieście. Później podjęła pracę w sektorze prywatnym, jako dyrektorka generalna w spółce prawa handlowego.

Po raz pierwszy startowała do sejmu w 2015 roku w okręgu konińskim z pierwszego miejsca partii Nowoczesna Ryszarda Petru. Otrzymała wówczas 7306 głosów, uzyskując tym samym mandat posłanki VII kadencji. Od 26 maja 2017 roku była rzeczniczką prasową Nowoczesnej. W 2019 roku startowała z ramienia Koalicji Obywatelskiej i uzyskała reelekcję z 16 813 głosami.

W lutym 2021 roku odeszła od KO i Nowoczesnej, związując się z ugrupowaniem Polska 2050.

W wyborach w 2023 roku została wybrana do sejmu po raz trzeci jako posłanka z ramienia Trzeciej Drogi z 30 334 głosami.

Jako ministra ma zająć się transformacją energetyczną Polski, Zielonym Ładem i ochroną lasów.

Źródło:
Tvn24.pl, wikipedia.org, prawo.pl

 
Dodano 12:20 01-01-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama