Dodaj do ulubionych

UE. Regulacje w walce z wylesianiem

Unia Europejska zamierza zakazać importu i eksportu towarów niespełniających wymogów zrównoważonego rozwoju.

Chodzi o rozporządzenie European Union Deforestation Regulation (EUDR, ang. Regulacja Wylesieniowa Unii Europejskiej). Przepisy mają wejść w życie po 30 grudnia 2024 roku.


Wśród towarów objętych przepisami znajdziemy drewno. Aby dowieść spełnienia warunków regulacji, firmy będą musiały przedstawić dowody pochodzenia wraz ze współrzędnymi geograficznymi.


– Wylesianie jest problemem globalnym. W największym stopniu występuje w krajach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Południowej, ale my, konsumenci w Unii Europejskiej, również mamy na to wpływ. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych w ciągu ostatnich 30 lat utraciliśmy 420 mln ha lasów na całym świecie – to obszar porównywalny z powierzchnią Unii Europejskiej – podkreśliła Karolina Tymorek, dyrektorka FSC Polska i zaznaczyła, że wprowadzenie rozwiązania z dokładną lokalizacją będzie na pewno sporym wyzwaniem dla biznesu.


W EUDR wymienione są produkty: drewno, olej palmowy, kawa, soja, kakao, kauczuk i wołowina, ponieważ to właśnie ich produkcja w największym stopniu przyczynia się do wylesiania. Komisja Europejska szacuje, że po wejściu nowych przepisów emisja dwutlenku węgla przez kraje europejskie zmniejszy się o 32 miliony ton rocznie.

Źródło: pl.fsc.org
Dodano 15:02 29-01-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama