Dodaj do ulubionych

Bój o lasy wybrzeża

Walka z wiatrem i morzem to codzienność w pracy morskich leśników, którzy chronią  wydmy i nadbałtyckie lasy.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni administruje obszarem pasa technicznego brzegu morskiego o powierzchni niemal 4,5 tys. ha, ma ponad 417 km linii brzegowej, w tym 71,5 km Półwyspu Helskiego i 102 km Zalewu Wiślanego (według kilometrażu brzegu morskiego).


Jedną z jego kompetencji jest ochrona brzegów morskich, czyli między innymi budowa, odbudowa i utrzymanie wydm oraz gospodarka leśna w lasach ochronnych. Inspektorat Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni wykonuje swoje zadania poprzez jednostki terenowe – obwody ochrony wybrzeża. W strukturze gdyńskiego urzędu jest ich sześć:  Sztutowo, Sobieszewo, Rozewie, Lubiatowo, Łeba i Ustka. Są one z kolei podzielone na obchody, czyli odpowiedniki leśnictw.


W Obwodzie w Rozewiu, gdzie gościła GAZETA LEŚNA są obchody: Jastarnia, Karwia, Hel, no i Rozewie. Jednostką kieruje Mariusz Kopiński – Pracuję tu od 14 lat, jestem z zawodu leśnikiem. Wcześniej sam miałem zakład usług leśnych – wspomina.  

 

 

 

 

 

 

 

 Niszowy zawód
W użytkowaniu Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni znajduje się nieco ponad 1,2 tys. ha lasów Skarbu Państwa, wyłączonych z zarządu PGL Lasy Państwowe, które porastają niegdysiejsze wydmy. Dlatego UM w Gdyni zatrudnia leśników, którzy prowadzą gospodarkę leśną na podstawie Planu Urządzenia Lasu dla Urzędu Morskiego w Gdyni na lata 2017-2026.


W samym tylko w Obwodzie Ochrony Wybrzeża w Rozewiu pracuje ich 3, a także 16 pracowników fizycznych. Gospodarką leśną zajmują się własnymi siłami. Zlecanie prac leśnych zewnętrznym podmiotom jest sporadyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 


W dyspozycji Inspektoratu Ochrony Wybrzeża (IOW) jest 30 pilarek, 6 ciągników, a półtora roku temu do floty dołączył miniforwarder Vimek 610.4.
– Maszynowego pozyskania oczywiście nie mamy. Drewno pozyskujemy wyłącznie ręczne, ponieważ są to lasy głównie glebochronne o delikatnej warstwie runa. W Obwodzie Lubiatowskim pracują nawet trzy konie, które sprawdzają się na tym trudnym terenie – mówi Kierownik Obwodu Rozewie.  


Obchodami zarządzają nadzorcy, do tego jest 2 leśników w inspektoracie ochrony wybrzeża, czyli w sumie w UM w Gdyni pracuje 25 osób zajmujących się lasem. Jak mówi Jarosław Turski, inspektor realizujący funkcje publiczno-prawne w Inspektoracie Ochrony Wybrzeża, przyuczenie nadzorcy obwodu to minimum roczny cykl pracy, żeby mógł samodzielnie organizować i nadzorować funkcjonowanie obchodu.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 
Dodano 14:43 26-02-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama