Dodaj do ulubionych

Paliwo E10 w pilarce spalinowej

Od dnia 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach paliw sprzedawana jest benzyna z zawartością etanolu wynoszącą 10 proc. Czy można ją stosować w pilarkach?

Na wielu forach internetowych poświęconych pilarkom oraz kosom spalinowym toczy się dyskusja czy paliwo E10 może być stosowane do zasilania pilarek spalinowych. Jakiś czas temu, przeprowadziliśmy testy, mające na celu poznanie możliwości zasilania silników pilarek spalinowych mieszankami benzyny z etanolem.

Przeprowadzane przez nas testy polegały na pomiarze mocy, momentu obrotowego oraz zużycia paliwa pilarki zasilanej paliwem o różnej zawartości etanolu.
Pomiary te wykonywano na specjalnej hamowni silników pilarek spalinowych.

(...)


Podsumowując można stwierdzić, że wzrost zawartości etanolu w paliwie wpływa na wzrost uzyskiwanej mocy oraz momentu obrotowego. Do zawartości w paliwie 30 proc. etanolu wzrost ten jest niewielki i wynosi od 0,12 kW do 0,33 kW oraz od 0,09 Nm do 0,3 Nm w stosunku do silnika zasilanego mieszanką oleju i czystej benzyny.

Natomiast 40 proc. dodatek etanolu powoduje, że różnica mocy wynosi już 0,6 kW a momentu obrotowego 0,74 Nm. Czyli przy wzroście zawartości etanolu od 0 do 40 proc. moc wzrasta o 15,3 proc., a maksymalny moment obrotowy o 15,7 proc.


Tak duży wzrost mocy maksymalnej oraz maksymalnego momentu obrotowego może powodować zbyt duże obciążenia elementów silnika. Może to negatywnie wpływać na jego żywotność. Ponadto tak duża zawartość etanolu może powodować negatywny wpływ na elementy układu paliwowego silnika pilarki i powodować szybsze ich zużycie. Szczególnie dotyczyć to może przewodów paliwowych, membran gaźnika oraz wszelkich elementów wykonanych z gumy oraz tworzyw sztucznych.


Przy okazji naszych prób stwierdziliśmy, że podczas stosowania paliwa o zawartości większej niż 40 proc. etanolu występują kłopoty związane z mieszaniem się oleju smarującego. Na skutek tego następowało zacieranie się silników pilarek.

W tym przypadku należałoby zastosować specjalne oleje, które mieszają się z paliwem o tak dużej zawartości etanolu.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule. Stosowanie paliwa o zawartości do 30 proc. etanolu jest bezpieczne dla silników pilarek spalinowych. Powoduje jedynie niewielki wzrost uzyskiwanej mocy o ok. 8,4 proc. oraz maksymalnego momentu obrotowego o ok. 6,4 proc. Nie ma również wpływu na zużycie paliwa. Tym bardziej obecnie oferowana na stacjach paliw benzyna 95 oktanowa o zawartości 10 proc. etanolu nie stanowi zagrożenia dla silników naszych pilarek oraz kos spalinowych.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 
Dodano 12:31 27-02-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama