Dodaj do ulubionych

Z lasu do budżetu

Z każdego pozyskanego kubika drewna Lasy Państwowe oddają do państwowej kasy prawie trzy razy mniej, niż średnio inni zarządcy państwowych lasów w Europie.

Wyliczyliśmy to na podstawie danych z roku 2021 dotyczących dziewięciu europejskich krajów, w tym naszych sąsiadów: Niemców, Czechów, Słowaków i Litwinów.

Dodaliśmy podatki oraz dywidendy płacone przez podmioty zarządzające lasami i odjęliśmy od tego dotacje, jakie podmioty te od państwa otrzymały. A potem przeliczyliśmy to na jeden metr sześcienny pozyskanego drewna.

 

Co się okazało?


Z każdego pozyskanego kubika drewna zarządcy lasami w Europie oddają do państwa
średnio ok. 44 zł. A nasze Lasy Państwowe ok. 16 zł. Prawie trzy razy mniej.Dlaczego nasze Lasy Państwowe płacą do budżetu tak mało? Odpowiedź jest prosta – bo tylko tyle muszą. Polskie prawo jest pod tym względem łagodniejsze niż w innych krajach, nasz fiskus od zarządcy lasów chce niewiele.


Nasze PGL LP prawie nie korzysta z dotacji, a podatki płaci mniej więcej podobne jak zarządcy lasami w innych krajach.

LP płacą natomiast rodzaj dywidendy w postaci 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna. To, wg cen z 2021 roku, daje jakieś 5 zł/m³. Tymczasem średnia dla Europy to 35 zł/m³. A więc SIEDEM razy więcej.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 13:33 21-03-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama