Dodaj do ulubionych

Kolejna autonomiczna sadzarka

Szwedzka firma Södra rozpoczęła pracę nad projektem BraSatt wiosną 2020 roku, a teraz prezentuje efekty – sadzarkę BraSatt 01, która przygotowuje glebę i sadzi.

Maszyna powstała we współpracy z wieloma partnerami, w tym Axelent Engineering, Bit Addict, Boid,Chalmers, CIT, DB MakerLab, Ebeaver, LUE Engineering, a także Szwedzkim Instytutem Badań nad Leśnictwem. Pierwsze testy przyniosły obiecujące wyniki.


Jak mówi Anna Wallner, managerka projektu, BraSatt 01 wyposażono w nowoczesną metodę skaryfikacji, która tworzy optymalne warunki dla sadzonki, nie powodując jednocześnie dużych zmian w otoczeniu. Było to jednym z głównych celów projektu, i wydaje się, że został on osiągnięty.


W obecnej formie maszyna samodzielnie wyszukuje ścieżkę przejazdu, znajduje najlepsze miejsce do sadzenia, podaje sadzonki z zasobnika, skaryfikuje podłoże i sadzi.


Twórcy BraSatt 01 zadbali też o stworzenie przyjaznego interfejsu komunikacji maszyny z człowiekiem.
Założenie było takie, że operator – czy też opiekun – robota ma pełnić zadanie nadzoru nad pracą, i wspomóc go, kiedy ten „zapyta” o wskazówki.


– Mimo, że wyniki testów są obiecujące, maszyna nie jest jeszcze gotowa do użytku. Prezentując prototyp chcemy pokazać, co można osiągnąć. Kolejnym krokiem będzie decyzja, które elementy musimy rozwijać sami, a do których będą potrzebni kolejni partnerzy technologiczni – mówiła Anna Wallner.

Źródło: sodra.com

 
Dodano 15:11 19-03-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama