Dodaj do ulubionych

Kontrolne oczyszczanie

Właściwa eksploatacja pilarki, to również codzienna kontrola i czyszczenie filtra powietrza. Bez tych czynności może dojść do awarii lub zwiększenia zużycia paliwa.

Filtr powietrza jest bardzo istotnym elementem w układzie zasilania, odpowiadającym za zatrzymywanie cząstek stałych, które mogą trafić wraz z zasysanym powietrzem do silnika.


Zanieczyszczenia po dostaniu się do silnika są w stanie w bardzo krótkim czasie sprawić, że nasze narzędzie pracy będzie wymagać kosztownej naprawy. Do tego dochodzi okres naprawy, a jak wiadomo czas to pieniądz.

Na moc i wydajność
Kolejnymi powodami, dla których powinniśmy zwracać uwagę na czystość filtra jest zużycie paliwa i osiągi pilarki. Średniej mocy pilarka potrzebuje ponad 10 m3 powietrza, żeby spalić 1 l mieszanki, dlatego dopływ powietrza w odpowiedniej ilości i jakości jest tak ważny.


Warto tutaj przytoczyć badania przeprowadzone przez A. Maciaka z SGGW w Warszawie, których wyniki można zobaczyć na wykresach.

Jak tłumaczy autor pomiarów – swoje prace rozpoczął od czystego filtra, a następnie stopniowo zasłaniał go taśmą, imitując tym samym zabrudzenie. W pierwszym etapie zasłonięto 33 proc. powierzchni, następnie 66, 72 i 90 proc.


Łatwo można zauważyć, iż rosnący poziom „zanieczyszczeń” znacząco wpływa na zużycie paliwa, moc i moment obrotowy, a to przekłada się na naszą wydajność pracy.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 12:33 24-09-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama