Dodaj do ulubionych

Drzewiarze kontra LP

 

Narasta spór pomiędzy drzewiarzami a Lasami Państwowymi. Im bliżej nowego roku i nowych zasad sprzedaży drewna, tym bardziej uwidacznia się brak porozumienia w sprawie zasad sprzedaży drewna na kolejny rok.


Jak zaznacza portal Drewno.pl, Lasy Państwowe opublikowały w czerwcu podstawowe założenia do zasad sprzedaży drewna na rok 2020, na których zaznaczono, że pochodzą one ze spotkania „Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Drzewnego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Sprzedaż drewna na lata 2020/2021”.


Nie zawierały one jednak propozycji zmian zaproponowanych przez organizacje reprezentujące przemysł drzewny w ww. zespole.


W ocenie drzewiarzy powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego Zespół d.s Rozwoju Przemysłu Drzewnego pod egidą Ministerstwa
Przedsiębiorczości i Technologii, który miał być arbitrem pomiędzy PGL LP, a polskim sektorem przemysłu drzewnego, praktycznie nie działa.

Jak informuje Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego dotychczas odbyło się kilka spotkań zespołu, z których nic nie wynika. Lasy Państwowe przedstawiają na nich swoje plany, które nie uwzględniają postulatów przemysłu, obiecywane przez Ministerstwo Środowiska konsultacje nie odbywają się.

Wzajemne relacje pogorszyło ostatnie zebranie Zespołu w Ministerstwie Przedsiębiorczości jakie miało miejsce w końcu sierpnia, na którym, mimo zapowiedzi, nie pojawił się żaden z ministrów i nikt z jakimkolwiek wyjaśnieniem.

Punktem spornym jest przede wszystkim podział puli drewna do sprzedaży między procedurę podstawową (dostęp do niej mają tylko klienci z historią zakupów w LP) i otwartą (dostęp mają wszyscy chętni przedsiębiorcy) w stosunku 80:20, tymczasem drzewiarze oczekują podziału 90:10.

Spór toczy się również o historię zakupów. Drzewiarze uważają, że powinna obejmować okres pięciu lat, LP chce by ograniczała się do
okresu 2 lub 2,5 lat, zdaniem Lasów te zmiany do zasad sprzedaży proponowane przez przemysł drzewny zmierzają do zamknięcia rynku
na nowe podmioty, drzewiarze z kolei podkreślają, że gwarantują im stabilność i rozwój.

W związku z brakiem porozumienia i zbliżającymi się przetargami, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wystosowała do premiera Morawieckiego list, w którym ponownie zaapelowała o pomoc w uwzględnieniu postulatów przemysłu drzewnego w zasadach sprzedaży surowca drzewnego z Lasów Państwowych.

Aktualnie LP planują przygotować na sprzedaż w przyszłym roku porównywalne ilości drewna jak w roku bieżącym, tzn. ok. 40 mln m3.
Przedstawiciele przemysłu drzewnego zapowiedzieli pikietę, którą zaplanowano na 4. października przed Kancelarią Premiera.

Źródło: Drewno.pl
Dodano 14:35 24-09-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama