Dodaj do ulubionych

Referendum to pytanie o kasę dla LP

4 września senat ma podjąć decyzję, czy 25 października zostanie przeprowadzone referendum w sprawie m.in. Lasów Państwowych.
Prezydent Andrzej Duda chce by obywatele odpowiedzieli na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?".

Komentarz Rafała Jajora redaktora naczelnego GAZETY LEŚNEJ
Wniosek o referendum złożyło w maju 2014 roku PiS. Wniosek poparty został w sumie ok. 3 mln podpisów. Motorem ich zbierania był Jan Szyszko, dwukrotny minister środowiska w rządach PiS. Podpisy zbierano gównie w kościołach, dzięki wsparciu Radia Maryja. Trzeba tu jednak powiedzieć, że ludzie składali wówczas swój podpis sądząc, że ratują polskie lasy przed prywatyzacją, w domyśle, ich wycięciem. Ponadto składali podpis pod sprzeciwem wobec wyprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom.
Tymczasem teraz prezydent Andrzej Duda, choć podpisy zbierane były przeciw prywatyzacji LP oraz wyprzedaży ziemi, złożył wniosek tylko o zadanie jednego pytania, o LP, i to nie wcale o ich prywatyzację.
Jeżeli więc w referendum pojawi się pytanie „Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?" wówczas odpowiedź TAK będzie oznaczała nie tyle sprzeciw wobec prywatyzacji LP, co zgodę na to, by LP nadal wydawały wszystko co zarobią na sprzedaży państwowego drewna, niewiele z tego oddając Państwu.
Dla wyjaśnienia: owszem, niedawno PO nakazała LP oddać 1,6 mld zł w ciągu dwóch lat, a potem oddawać 2 proc. rocznie od przychodów ze sprzedaży drewna. Ale te 1,6 mld Lasy mogły dać korzystając głównie ze środków, które miały po prostu na koncie z lat ubiegłych, a te 2 proc. daje w skali całych LP kwotę zupełnie niewielką.
To co powinno budzić niepokój to fakt, że Lasy mają nadwyżki finansowe, ale obecny system nie pozwala Lasom na odprowadzenie do właściciela zysków ze sprzedaży jego majątku, czyli zapłaty państwu za sprzedane państwowe drewno. Zgodnie z ustawą o lasach, LP muszą same się finansować, co przy obecnej koniunkturze na drewno oznacza, że swoje nadwyżki finansowe muszą przejeść, i robią to ostatnio – to trzeba przyznać – doskonale.

 




Dodano 15:36 28-08-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama