Dodaj do ulubionych

Austria. Więcej lasów

Dziennie przybywa w Austrii 6 hektarów lasów – do takiej konkluzji doszli tamtejsi leśnicy po inwentaryzacji powierzchni leśnych w latach 2016 – 2021. Austria cieszy się lesistością na poziomie 47,9 proc. powierzchni kraju, co stanowi około 4 miliony hektarów.

– Więcej drzew rośnie niż jest ścinanych. To dobry bilans, który koreluje z polityką zrównoważonej gospodarki leśnej, i wspiera cele bioekonomii, redukując zależność od paliw kopalnych – mówił Norbert Totsching, minister rolnictwa.

Obecnie na terenie Austrii pozyskuje się około 89 proc. przyrostu, a zasoby drewna rosną – szacuje się, że na pniu stoi 1,2 miliarda metrów sześciennych. Ilość martwego drewna w lasach zwiększyła się o 18 proc. Problemem pozostaje zbyt duża populacja zwierzyny, którą myśliwi będą w kolejnych latach planowo redukować o połowę. Odnowienia zajmują aktualnie obszar około 420 000 hektarów i są narażone na poważne straty ze strony kopytnych.

Austriacki rząd wspiera też zarządców lasów w procesie odnawiania powierzchni leśnych – na ten cel przeznaczono 350 milionów euro. Pieniądze z tej puli służą także rekompensowaniu strat spowodowanych gradacjami korników oraz zakładaniu lasów przyjaznych klimatycznie.

Źródło: Waldverband.at
Dodano 12:20 23-08-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama