Dodaj do ulubionych

Czechy. Pieniądze za las do budżetu

Lasy Republiki Czeskiej (LČR) jeszcze w tym roku (2022) mają wpłacić do budżetu państwa 3,81 miliardów koron czeskich (około 703 miliony złotych) – informował Vojtěch Bílý, rzecznik czeskiego Ministerstwa Rolnictwa.

Ostatnio podobną dywidendę w wysokości 2,5 miliardów koron LČR wpłaciły w 2018 roku, ale w kolejnych latach były zwalniane z opłat w związku z kryzysem klimatycznym.

Ministerstwo Rolnictwa uzasadnia decyzję wzrostem cen drewna, który pozwolił na uzyskanie znacznie lepszych wyników finansowych w stosunku do prognozowanych wartości.

– Odprowadzenie w tym roku do budżetu państwa dywidendy przez przedsiębiorstwo państwowe LČR (...) jest w naszym zamyśle świadczeniem nadzwyczajnym, niezbędnym z uwagi na skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę i konieczność udzielenia pomocy obywatelom, którzy jej potrzebują – mówił Zdeněk Nekula, minister rolnictwa.

Nie wszyscy jednak podzielają jego zdanie – przeciwni wypłacie pieniędzy są między innymi politycy z partii Piraci, którzy wskazują na fakt, że zgodnie z deklaracją programową LČR nie powinny już zasilać budżetu.

Podobne zdanie mają związki zawodowe działające w LČR – zdaniem ich przedstawicieli pieniądze powinny być przeznaczone na odnowienie lasu po klęskach żywiołowych. Dodatkowym argumentem związkowców jest deficyt inwestycyjny czeskich Lasów Państwowych, szczególnie odczuwalny w infrastrukturze i sprzęcie.

Kolejne 550 milionów koron ma wpłynąć do budżetu z Budziejowickiego Budvaru, czyli państwowego browaru podlegającego pod Ministerstwo Rolnictwa. Łącznie suma wypłaconych pieniędzy wyniesie 4,36 miliardów koron.

Źródło: www.eagri.cz
 
Dodano 15:12 16-11-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama