Dodaj do ulubionych

Stonoga w fazie testów

Centipede (ang. stonoga) – forwarder na gąsienicach opracowywany przez firmę Billerud zajmującą się produkcją produktów z papieru i Komatsu Forest przeszedł fazę testów terenowych.

Celem projektu jest stworzenie maszyny o niskim nacisku na podłoże, która może poruszać się szybciej i zużywać mniej paliwa. Jej prototyp został przetestowany przez dwóch specjalnie przeszkolonych operatorów Billerud: Kurta Zetterberga i Erika Engstranda.

Próby w terenie zajęły trzy tygodnie. Maszyna pracowała na dwie zmiany, na dwóch różnych szlakach zrywkowych w okolicach szwedzkich miejscowości Tierp i Årsund.

– Lokalizacje miały różne warunki terenowe, co pozwoliło na ocenę wszechstronności maszyny – podkreślił John Samuelsson, członek zespołu oceniającego projekt w Billerud.

Duże opady sprawiły, że warunki w Tierpie były bardzo trudne. Zwykły forwarder nie byłby w stanie pracować, podczas gdy stonoga poradziła sobie całkiem nieźle, choć ze zmniejszonymi ładunkami.

– Operatorzy byli zadowoleni z pracy prototypu. Można nim dotrzeć w miejsca niedostępne dla standardowych modeli. Prędkość przejazdów jest też stosunkowo większa niż typowego forwardera – mówił John Samuelsson.

Testy terenowe muszą się zakończyć do końca 2024 roku, ostateczna decyzja o produkcji będzie zależeć od kalkulacji finansowych.

Źródło: billerud.com
Dodano 15:05 29-01-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama