Dodaj do ulubionych

Miotła w Lasach wymiata

Zmiana rządu pociągnęła za sobą zwolnienia w Lasach Państwowych.

Pierwszy został odwołany Józef Kubica dyrektor generalny LP. Potrzebna była do tego zgoda sejmiku województwa śląskiego, w którym zasiada dyrektor. Radni wydali ją dopiero 9 stycznia, bo wcześniej nie dostali w tej sprawie pisma z ministerstwa.


Stanowisko dyrektora generalnego LP zajął Witold Koss – dawniej dyrektor regionalny w RDLP w Szczecinie, ostatnio inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Dębno. Koss był jednym z leśników, którzy pojawili się na spotkaniu przedwyborczym Donalda Tuska, w październiku 2023 roku.


Urodził się w 1962 roku, ukończył Technikum Leśne w Tucholi, a w 1987 roku studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 2009–2015 był dyrektorem RDLP w Szczecinie. Po odwołaniu ze stanowiska w 2015 roku został nadleśniczym Nadleśnictwa Skwierzyna, a następnie inżynierem nadzoru w Nadleśnictwie Dębno.


15 stycznia ze stanowiska został odwołany także Bartłomiej Obajtek, dyrektor RDLP w Gdańsku, obowiązki pełnił od 2018 roku. Odwołanie nastąpiło w atmosferze skandalu. Media ujawniły, że Bartłomiej Obajtek w ostatnich dniach urzędowania zajmował się wykupieniem od Lasów Państwowych mieszkania w atrakcyjnej części Gdyni, z 95 proc. bonifikatą.

Zareagowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. – Wydałam nakaz wstrzymania wszelkich czynności zmierzających do rozporządzania nieruchomościami Skarbu Państwa, pozostającymi w dyspozycji RDLP w Gdańsku – ogłosiła.

Dyrektorem RDLP w Gdańsku został Andrzej Schleser, który przed kilkoma laty kierował Wydziałem Rozwoju w tej jednostce, gdzie odpowiadał między innymi za kontakty z zulami.

Za jego kadencji powstały takie projekty jak "Hardwood Are Good" czy "Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne". Potem, po dojściu do władzy przez PiS Schleser odszedł z LP, pracował m.in. w spółce „Domy Drewniane”, a później w prywatnym sektorze związanym z budowaniem domów z drewna.  Pracował też dla Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych jako pełnomocnik zarządu.


Stanowiska stracili także zastępcy dyrektora generalnego: Jan Tabor, Magdalena Kapuścińska, oraz Krzysztof Janeczko. Odwołano także Ewę Jedlikowską, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Nastąpiły także kolejne odwołania dyrektorów regionalnych dyrekcji oraz innych jednostek Lasów Państwowych.

RDLP w Szczecinie: Andrzeja Szelążka zastąpił Jarosław Staniszewski.

RDLP w Szczecinku:  Wiolettę Koper-Staszewską, zastąpił Jarosław Czarnecki.
RDLP w Pile: Bartosza Bazelę zastąpił Tomasz Partyka.
RDLP w Poznaniu: Andrzeja Koniecznego zastąpił Wiesław Krzewina
RDLP w Krośnie: Marka Mareckiego zastąpił Janusz Starzak.

26 stycznia 2024 roku dyrektorowie RDLP w Białymstoku (Andrzej Józef Nowak), RDLP w Olsztynie (Adam Roczniak), RDLP we Wrocławiu (Karol Borecki) i RDLP w Toruniu (Bartosz Pewniak) zniknęli z sekcji "Kontakt" na stronach internetowych swoich dotychczasowych jednostek. Na razie nie ma informacji o następcach.

Tego samego dnia odwołano także dyrektora Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu, Stanisława Muszyńskiego.


Źródło: X (Twitter), lasy.gov.pl
Dodano 15:28 29-01-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama