Dodaj do ulubionych

MAJ (Numer 5/2014)

SPIS TREŚCI

Informacje
Nasi eksperci 5
Prenumerata 6
Prosto z lasu 7
Ogłoszenia drobne 34
Czas relaksu: Krzyżówka z nagrodami! 58

Firma i ludzie

Samochody zulowców 11
Nie wytykajmy nikomu samochodu, który kupił za własne.

Jakie standardy powinny spełniać zule? 20
Dwa dni intensywnych rozmów w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć standard i system certyfikacji przedsiębiorstw leśnych, a także jak powinny wyglądać przejrzyste zlecenia od zamawiających – nadleśnictw. Relacja z seminarium w ramach projektu „Rzetelny Przedsiębiorca Leśny”.


Książka o zulach 26
Janusz Kocel, profesor w Instytucie Badawczym Leśnictwa, bodaj jako pierwszy postanowił zmierzyć się z zagadnieniem transformacji polskiej gospodarki leśnej, a zwłaszcza z problematyką sektora usług leśnych. Efekt to wydana pod koniec 2013 roku książka pt. „Firmy leśne w Polsce”.

Spojrzenie zza kółka 32
Czy większy znaczy silniejszy? O syndromie wielkości i prawach rządzących na drodze opowiada Mariusz – kierowca ciężarówki z HDS-em.

Maszyny i sprzęt

GAZETA LEŚNA w Warcinie 12
Blisko 20 firm z ofertą dla zuli, ponad 200 przedsiębiorców leśnych i pracowników firm leśnych. Prezentacje na sali konferencyjnej, wystawa sprzętu leśnego i pokaz pracy maszyn w lesie. Czyli kolejna Konferencja dla zuli zorganizowana przez GAZETĘ LEŚNĄ. Tym razem w marcu w Warcinie.


Czyszczenia lasu w Szwecji cz.1 28
W Szwecji zasady przeprowadzania czyszczeń są identyczne jak w Polsce. Poprzez czyszczenia wybiera się odpowiadające siedlisku drzewka, usuwa niewłaściwe gatunki, słabe i zdeformowane, przywraca odpowiednią więźbę w uprawie, a przede wszystkim – tworzy właściwie ukształtowany las trzebieżowy.


Bioenergia na Elmii 31
Jak ważna w życiu nie tylko Skandynawów jest bioenergia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Tych, którzy są tym tematem wyjątkowo zainteresowani na specjalne targi zaprasza Elmia.

Muzeum techniki leśnej w Gołuchowie 36
Miedzy Kaliszem, a Pleszewem znajduje się Gołuchów – miejsce warte zobaczenia. Warto się tu zatrzymać i zwiedzić bogatą wystawę sprzętu leśnego.

Zielony Grane Chipper 38
Coraz bardziej popularne w Polsce staje się pozyskiwanie energii z biomasy. Dlatego też przedstawiamy wydajną maszynę dla przedsiębiorców zajmujących się tym tematem.

Nowości w maszynach 40

Świdrem w głąb… 44
Przygotowanie otworów w ziemi, choćby do stabilnego montowania siatki grodzeniowej, to czasem wyzwanie. Do lamusa odeszły już czasy, gdy czynność tę trzeba było wykonywać szpadlem lub świdrem ręcznym.


Szwedzki twardziel 50
Te przyczepy nie boją się ciężkiej pracy – zostały do niej bowiem specjalnie zaprojektowane. Mowa o produktach firmy Moheda.


Innowacje w piłach łańcuchowych 52
W ostatnich latach postęp techniczny w rozwiązaniach konstrukcyjnych pilarek spalinowych dotyczy przede wszystkim układów tnących, głównie pił łańcuchowych, w mniejszym stopniu – prowadnic.

BHP

Wypadek: Odbity dębowy posusz 60
Dwie osoby robią w lesie czyszczenia. O 8.30 drwal ścina ok. 11 –metrowy posusz dębowy. Czubek drzewa po odbiciu od ziemi trafia pomocnika w plecy. Mimo błyskawicznej akcji ratunkowej pracownik zula umiera w szpitalu wskutek odniesionych obrażeń wewnętrznych.

Pieniądze

Przegląd ekonomiczny – maj 62
Tanie paliwo, zabezpieczenia haseł internetowych, nowe banknoty w obiegu i nowe zasady spłacania zaciągniętych kredytów – to główne tematy majowego przeglądu ekonomicznego!
Dodano 09:43 24-04-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama